z posiedzenia Komisji Gospodarki, Bezpieczeństwa Rolnictwa i Środowiska w dniu 28 maja 2012 roku od godz. 12:00 do godz. 16:30 w Urzędzie Gminy Białe Błota, ul. Szubińska 7

Białe Błota, dnia 28 maja 2012 r., 
RGK.0012.3.8.2012
 
 
PROTOKÓŁ 
z  posiedzenia Komisji Gospodarki, Bezpieczeństwa Rolnictwa i Środowiska w dniu 28 maja 2012 roku od godz. 12:00 do godz. 16:30 w Urzędzie Gminy Białe Błota, ul. Szubińska 7 
  
  
  
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg listy obecności oraz radna Aleksandra Lubońska, radna Maria Wolsztyńska, radny Marek Mikuła, radny Jacek Grzywacz, a także p.o. kierownika Referatu Ochrony Środowiska Anna Zdunek, kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Mienia  Komunalnego Andrzej Wiekierak, kierownik Referatu Inwestycji Mariusz Stężewski, p. Marek Czarnowski-GCK, p. Marlena Witkowska-Rypina. 
  
  
Posiedzenie Komisji prowadził Przewodniczący Janusz Walczyński. 
  
  
Porządek posiedzenia: 
  
1.Omówienie spraw dotyczących ochrony środowiska 
2.Sprawy bieżące. 
3.Materiały na sesję. 
  
  
Ad. 1. 
  
Sprawy związane z funkcjonowaniem ochrony środowiska na terenie gminy Białe Błota przedstawiła Pani Anna Zdunek – p.o. kierownika Referatu Ochrony Środowiska. 
Radny Zbigniew Moroz poruszył problem zbyt małego pojemnika na śmieci przy hotelu obok posterunku policji. Zaznaczył, że powinien znajdować się tam duży koszt. 
Pani Zdunek wyjaśniła, że obecnie przeprowadzana była kontrola szamb w Łochowicach, Łochowie i Lisim Ogonie. Osoby są wzywane do przedłożenia faktur za odbiór ścieków. 
Radny Bronisław Balcerowski poruszył kwestię związaną z wejściem nowej Ustawy, tzw. „śmieciowej”. Zważył na problem związany z przejściem obowiązku odbioru odpadów na gminę i związanych z tym kosztów. Zapytał jaka będzie częstotliwość opłat? 
Pani Anna Zdunek wyjaśniła, że co miesiąc. 
Na powyższy temat nawiązała się dyskusja, w której udział wzięli: radny Bronisław Balcerowski, radny Dariusz Makowski, radny Janusz Walczyński, inspektor Anna Zdunek. 
Radny Dariusz Makowski zapytał, czy zmiana będzie dotyczyć również przedsiębiorców? 
Inspektor Anna Zdunek poinformowała, że w pierwszej kolejności zmiany obejmą jedynie mieszkańców, a przedsiębiorstwa będą prowadzić gospodarkę odpadami na dotychczasowych zasadach. Przedstawiła Komisji czynności jakie będą musiały zostać powzięte przez urząd i Radę Gminy w związku z przedmiotową Ustawą. 
Komisja ponownie podjęła dyskusję w niniejszym temacie, w której udział wzięli: radny, Dariusz Makowski, radny Bronisław Balcerowski, p. Anna Zdunek, radna Aleksandra Lubońska, radny Janusz Walczyński, radny Zbigniew Moroz, radny Krzysztof Kocikowski. 
  
Ad.2. 
  
Przewodniczący Komisji Janusz Walczyński przedstawił problem związany z budową kładki przez Związek Wędkarski, która miała być finansowana ze środków sołeckich, jednak okazało się, że niniejsze środki zostały przekazane Związkowi w ramach konkursu ofert.  
  
Przewodniczący Komisji jakie są możliwości robienia projektu ulicy w miejscowości Prądki. Zważył na wniosek złożony przez p. Barsukiewicza. 
Radny Dariusz Makowski zapytał jaka jest szansa na zrobienie projektu? 
Kierownik Mariusz Stężewski odpowiedział, że obecnie nie ma środków finansowych, a przedmiotowa inwestycja ulicy Zagajnikowej jak i inne zadania przesuwane są w Planie Inwestycyjnym z roku na rok.
Radny Dariusz Makowski zważył na możliwość stopniowego budowania drogi poprzez wybudowania jednej połowy jezdni, a w późniejszym czasie w miarę środków finansowych pozostałą część. 
Kierownik Mariusz Stężewski wyjaśnił, że w tut. Gminie nie sprawdzi się powyższa metoda budowania ulic ze względu na duży ruch pojazdów. 
  
Radny Zbigniew Moroz poruszył kwestię ulicy Olchowej przy budynku nowej szkoły w Białych Błotach. 
Pan Stężewski odpowiedział, że do końca września ma być zrobiony projekt  z pozwoleniem na budowę przedmiotowej drogi. 
  
Ad.3. 
  
w sprawie nabycia nieruchomości gruntowej; 
  
Projekt uchwały przedstawił kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Mienia Komunalnego Andrzej Wiekierak. 
  
w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej; 
  
Projekt uchwały przedstawił kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Mienia Komunalnego Andrzej Wiekierak. 
  
Ad. 2. 
  
Przewodniczący Janusz Walczyński poinformował o Komisji wyjazdowej na grunty p. Krzysztofa Kliś. 
  
Komisja, Gospodarki, Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Środowiska powzięła temat, dotyczący 
Spółki „Murowaniec” w sprawie zmian studium i planu zagospodarowania przestrzennego na terenie sołectwa Murowaniec. 
Zdaniem Komisji zmiana studium jest możliwa na części działki 128/7 od zachodniej granicy działki do istniejącego rowu melioracyjnego. Pozostała część od rowu do torów kolejowych to teren o wysokim stanie wód gruntowych, co może stanowić poważny problem przy tworzeniu i utrzymaniu infrastruktury drogowej. Problem ten, dotyczy również działek oznaczonych ewidencyjnie numerami od 150/33 do 150/55. 
Natomiast działki o nr od 150/12 do 150/25 są w trakcie opracowania zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 
  
Część wspólna posiedzenia Komisji Gospodarki, Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Środowiska oraz Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu. 
  
Ad. 3. 
  
- w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Białobłockiego Ośrodka Kultury  za okres od 01.01.2011 - 31.12.2011 r.; 
  
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu Maria Wolsztyńska zważyła na to, że na poprzednich Komisjach zwracano uwagę na uzasadnienia przedmiotowych uchwał, a mianowicie na to, że nie zostało uwzględnione, nie przestrzeganie przez rzeczone instytucje planów finansowych. W związku z powyższym radna poinformowała, że ponownie ww. uchwały nie będą mogły zostać poddane pod głosowanie. 
Pan Marek Czarnowski wyjaśnił, że nie uczestniczył w ostatniej Komisji, a dyrektor nie przekazał mu informacji dotyczącej zmiany uzasadnienia przedmiotowej uchwały tylko kwestie poprawy błędów w niej zawartych. 
Wiceprzewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, że jeżeli nie ma więcej uwag poza uzasadnieniem, to do projektu uchwały może zostać wprowadzona na sesji autopoprawka. 
Na powyższy temat nawiązała się dyskusja, w której udział wzięli: radny Bronisław Balcerowski, p. Marek Czarnowski, radna Maria Wolsztyńska, radny Jacek Grzywacz, radna Grażyna Błażejak, Wiceprzewodniczący RG Marek Mikuła. 
  
- w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Wiejskiego Ośrodka Kultury w Łochowie za okres 01.01.2011 do 31.12.2011 r.; 
  
Przewodnicząca Komisji Maria Wolsztyńska przedstawiła uzasadnienie ww. projektu uchwały. Następnie wyjaśniła, że w związku z toczącą się kontrolą w rzeczonej instytucji wstrzymać się z głosowaniem  sprawozdania finansowego Wiejskiego Ośrodka Kultury w Łochowie za okres 01.01.2011 do 31.12.2011 r., do czasu jej zakończenia. 
Radna zapytała, czy uchwała musi być podjęta na niniejszej sesji, czy może poczekać do zakończenia kontroli? 
  
-  w sprawie zmian w budżecie gminy na 2012 r.; 
  
Projekt uchwały przedstawiła Skarbnik Lucyna Krasulak. 
Radna Maria Wolsztyńska zapytała, czego dotyczy zwrot kosztów sądowych 3.000 zł? 
Skarbnik wyjaśniła, że dotyczy to spraw z lat ubiegłych. 
Radny Jacek Grzywacz zapytał, czy w przedstawionym w zmianach budżetowych dofinansowaniu zostanie zawarta także budowa pozostałego fragmentu ścieżki ppieszo-rowerowe w Łochowie. 
Skarbnik Lucyna Krasulak wyjaśniła, że dofinansowanie dotyczy tylko tych rzeczy, które rozpisane były w konkursie. 
Na powyższy temat nawiązała się dyskusja, w której udział wzięli: radny Jacek Grzywacz, skarbnik Lucyna Krasulak, radna Maria Wolsztyńska, radny Bronisław Balcerowski. 
Radna Maria Wolsztyńska zapytała, dlaczego zdejmowane są środki z inwestycji ul. Czekoladowej? 
Skarbnik wyjaśniła, że na projekty ulic w Białych Błotach jest zadanie w budżecie i WPF pn. „Projekt i budowa ul. Chełmska, Cedrowa, Chmielna, Chmielarska, Cynowa, Czajcza, Ulana, Zeusa, Drzewna, Daliowa, Daleka, Żaków, Cała, Duńska, Gwarna, Literacka, Olchowa, Żeńców, Kadetów, Parkowa, Piesza, Nizinna, Betonowa, Altanowa, Orlika, Sobótki w Białych Błotach”. Wyjaśniła, że w ramach ww. zadania została podpisana umowa dla opracowania projektów m.in. na ul. Czekoladową. 
Przewodnicząca Komisji Oświaty Maria Wolsztyńska zapytała o zmiany w dziale Ochrony Zdrowia? 
Skarbnik Lucyna Krasulak wyjaśniła, że chodzi o inwestycję windy w ośrodku zdrowia w Białych Błotach. Wyjaśniła, że gmina miała podpisaną umowę na dofinansowanie ww. przedsięwzięcie pod warunkiem oddania windy w wyznaczonym terminie do użytkowania. Wykonawca podał gminę do sądu w związku z tym, że gmina nie wypłaciła należnej kwoty za wykonanie inwestycji. Skarbnik poinformowała, że nie wypłacenie spowodowane był tym, iż wykonawca nie zmieścił się w terminie wykonania przedmiotowej windy w związku z czym nie zostało wypłacone dofinansowanie. 
Na powyższy temat nawiązała  się dyskusja, w której udział wzięli: radna Maria Wolsztyńska, radny Bronisław Balcerowski, radny Janusz Walczyński, skarbnik Lucyna Krasulak. 
Radna Maria Wolsztyńska zgłosiła również swoją uwagę, co do środków przeznaczonych na zakup trawy „z metra” na plac wokół żłobka. 
W powyższej kwestii oraz zwiększenia wydatków bieżących na żłobek w Łochowie nawiązała się dyskusja, w której udział wzięli: radna Maria Wolsztyńska, radny Bronisław Balcerowski, radna Grażyna Błażejak, radny Jacek Grzywacz, skarbnik Lucyna Krasulak. 
  
Komisje podjęły dyskusję w sprawie Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych w Białych Błotach. 
  
Skarbnik Lucyna Krasulak poinformowała w sprawie przedsięwzięcia przebudowy linii napowietrznej związane było z budową żłobka. 
  
Radna Maria Wolsztyńska zapytała, czy uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdań finansowych musi być podjęta na niniejszej sesji, czy może poczekać do zakończenia kontroli? 
Skarbnik Lucyna Krasulak poinformowała, że organ w terminie 6 miesięcy od złożenia sprawozdania musi przyjąć bilans jednostki. 
Radny Bronisław Balcerowski zaznaczył, że bez względu na wynik kontroli bilanse jednostek kultury nie będą mogły zostać zmienione, jedynie uzasadnienia. 
  
- w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Białe Błota na lata 2012-2021; 
  
Projekt uchwały przedstawiła Skarbnik Lucyna Krasulak. 
  
  
Ad. 2. 
  
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu Maria Wolsztyńska przedstawiła ilość dzieci z poszczególnych sołectw uczęszczających do żłobka w Łochowie. 
Radny Jacek Grzywacz zaznaczył, żeby z wnioskami na temat funkcjonowania żłobka wstrzymać się do września. 
  
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu Maria Wolsztyńska odczytała odpowiedź dyrektora Gminnego Centrum Kultury Jarosława Zwolińskiego w sprawie redukcji etatów w rzeczonej instytucji. 
Na temat funkcjonowania kultury na terenie gminy Białe Błota nawiązała się dyskusja, w której udział wzięli: radna Maria Wolsztyńska, radny Bronisław Balcerowski, radny Jacek Grzywacz, p. Marlena Witkowska-Rypina. 
  
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Marek Mikuła przedstawił komisjom informacje na temat szkolenia, w którym uczestniczył, dotyczącego funkcjonowania Rady Gminy i urzędu. 
  
  
  
  
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu Maria Wolsztyńska oraz Przewodniczący Komisji Gospodarki, Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Środowiska Janusz Walczyński zamknęli posiedzenia Komisji. 
 
 
 
 

metryczka


Wytworzył: Natalia Sadłowska (2 lipca 2012)
Opublikował: Magdalena Maison (22 lutego 2013, 13:50:47)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1088