RGK.0012.2.2.2013 PROTOKÓŁ z Komisji Gospodarki, Bezpieczeństwa Rolnictwa i Środowiska w dniu 25 lutego 2013 roku

Białe Błota, dnia 25 lutego 2013 r., 
RGK.0012.2.2.2013 


PROTOKÓŁ 
z Komisji Gospodarki, Bezpieczeństwa Rolnictwa i Środowiska w dniu 25 lutego 2013 roku od godz. 13:00 do godz. 16:15 w Urzędzie Gminy Białe Błota, ul. Szubińska 7 


W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg listy obecności oraz z-ca wójta Jan Jaworski, sekretarz Anna Rywak, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Magdalena Wajchert, inspektor Anna Zdunek, kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Mienia Komunalnego Andrzej Wiekierak, p. Waldemar Kusz. 

Posiedzenie Komisji prowadził Przewodniczący Janusz Walczyński. 

Porządek posiedzenia: 
1. Materiały na sesję. 
2. Sprawy bieżące. 


Ad.1. 
-w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Białe Błota 
Projekt uchwały przedstawiła inspektor Anna Zdunek. 
Na temat powyższego projektu nawiązała się dyskusja, w której udział wzięli: radny Bronisław Balcerowski, inspektor Anna Zdunek, radna Grażyna Błażejak, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Magdalena Wajchert, radny Zbigniew Moroz. 
Na Komisji powzięto również dyskusję na temat problemu związanego z popiołem. 

 -w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych; 
Projekt uchwały przedstawiła inspektor Anna Zdunek. Wyjaśniła, że w niniejszej uchwale przedłużono termin składania deklaracji do 30 kwietnia 2013r 

-w sprawie ustalenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi; 
Projekt uchwały przedstawiła inspektor Anna Zdunek. Wskazała również, że 5 marca wchodzą znowelizowane przepisy ustawy „śmieciowej”, które mówią, że gmina ma możliwość zabezpieczenia mieszkańców w pojemniki na śmieci w drodze uchwały, natomiast wliczając to w cenę śmieci. Pani Zdunek wyjaśniła, że w związku z powyższym musiałaby zostać podniesiona cena za odbiór odpadów. Na powyższy temat nawiązała się dyskusja, w której udział wzięli: radny Bronisław Balcerowski, radna Grażyna Błażejak, inspektor Anna Zdunek, radny Krzysztof Kocikowski, radny Janusz Walczyński, radny Zbigniew Moroz, kierownik Magdalena Wajchert, radny Dariusz Makowski. 

- w sprawie zatwierdzenie Programów zdrowotnych o nazwie „Zapobieganie występowaniu zaburzeń psychicznych” oraz „Zwiększenie aktywności fizycznej i obniżenie skali występowania wad postawy u dzieci” na terenie Gminy Białe Błota na lata 2013 do 2014; 
Radny Bronisław Balcerowski zapytał o wykorzystanie środków w roku ubiegłym. 
Pani Anna Zdunek odpowiedziała, że w roku ubiegłym na program „Zwiększenie aktywności fizycznej i obniżenie skali występowania wad postawy u dzieci” przeznaczone było 15.000 zł, natomiast w roku bieżącym jest to 20.000 zł na oba programy Wyjaśniła że program „Zwiększenie aktywności fizycznej i obniżenie skali występowania wad postawy u dzieci” realizowany jest przez szkoły poprzez gimnastykę dzieci, natomiast w ramach programu „Zapobieganie występowaniu zaburzeń psychicznych” prowadzone są konsultacje ze specjalistami. 
Na powyższy temat nawiązała się dyskusja, w której udział wzięli: radny Bronisław Balcerowski, radna Grażyna Błażejak, inspektor Anna Zdunek, kierownik Magdalena Wajchert. 
Komisja ponownie podjęła dyskusję na temat nowego systemu odbioru odpadów od mieszkańców. 

Ad.2. 
Przewodniczący komisji Janusz Walczyński poinformował, że wpłynęła opinia wójta do wniosku p. Kusz o zamianę gruntów. Wyjaśnił, że jest ona negatywna, gdyż przedmiotowa zamiana uniemożliwi konserwację rowu melioracyjnego znajdującego się na danym terenie. Pan Walczyński zapytał, czy niniejszej kwestii nie można załatwić ustanawiając służebność gruntową? 
Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Mienia Komunalnego Andrzej Wiekierak wyjaśnił, że wnioskodawcy najpierw deklarowali bezpłatne przekazanie nieruchomości, natomiast obecnie jest wniosek o zamianę gruntów. Wskazał, że przedmiotowa nieruchomość wykorzystywana jest do obsługi istniejącego rowu melioracyjnego, natomiast z drugiej strony działka jest dość spora i posiada wartość sama w sobie, a wnioskodawcy proponują niewielkie odcinki. 
Pan Waldemar Kusz na mapie przedstawił Komisji grunty, które miałyby ulec zamianie. 
 Na powyższy temat nawiązała się dyskusja, w której udział wzięli: radny Janusz Walczyński, p. Waldemar Kusz, radny Zbigniew Moroz, kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Mienia Komunalnego Andrzej Wiekierak, radny Bronisław Balcerowski, z-ca wójta Jan Jaworski, radny Dariusz Makowski.
 Przewodniczący Janusz Walczyński zadał pytanie odnośnie wykonania kanalizacji, która obejmowałaby omawiany teren. Wskazał, że drugi wniosek p. Kusz dotyczy ujęcia przedmiotowej inwestycji w planach inwestycyjnych. 
Z-ca wójta Jan Jaworski odpowiedział, że obecnie finalizowany jest wniosek na kanalizację w Łochowie, natomiast nie ma dalszej koncepcji w związku z tym że zadanie wymaga dużych nakładów finansowych. Wskazał, że nie ma możliwości realizacji zadania przez najbliższe 3 lata. 
Pan Waldemar Kusz wyjaśnił rozwiązanie dot. kanalizacji na budowanym przez niego osiedlu. 
 Radny Janusz Walczyński zapytał o wniosek p. Kusz o poparcie do Nadleśnictwa? Pan Waldemar Kusz wyjaśnił, że jego działka sąsiaduje z działką Nadleśnictwa, które oprotestowało budowę osiedla. Wskazał, że ma nadzieję, iż Nadleśnictwo zmieni zdanie po zapoznaniu się z opinią Rady Gminy. Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Mienia Komunalnego Andrzej Wiekierak wyjaśnił, że Nadleśnictwo uważa, że nie zachodzą ustawowe przesłanki sąsiedztwa, na podstawie którego można by wydać warunki zabudowy. Leśnictwo uważa, że tereny puste nie powinny być przeznaczone pod zabudowę gdyż stanowią kompleks łąkowo-leśny. Nadleśnictwo wskazywało niniejszy teren w Studium jako kompleks przyrodniczy. 
Na powyższy temat nawiązała się dyskusja, w której udział wzięli: radny Bronisław Balcerowski, radny Zbigniew Moroz, radny Janusz Walczyński, kierownik Andrzej Wiekierak, radny Krzysztof Kocikowski, p. Waldemar Kusz. Na Komisji powzięto również dyskusję w kwestii „Strugi Młyńskiej” oraz terenu, który Nadleśnictwo zaproponowało jako „park krajobrazowy”. 
Przewodniczący Komisji Gospodarki, Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Środowiska Janusz Walczyński zaproponował, aby z Komisji wyszedł wniosek do Nadleśnictwa popierający inwestycję p. Waldemara Kusz, zapytał również Komisji o stanowisko w sprawie zamiany gruntów . Na Komisji ponownie powzięto dyskusję w przedmiotowej sprawie. Poruszono kwestię porozumienia między gminą, a p. Kusz, które mówi o tym, że p. Kusz zaprojektuje oraz wykona drogi, a kolejne bezpłatnie przekaże je na rzecz gminy. 
Członkowie Komisji wyrazili negatywne stanowisko w kwestii zamiany gruntów między gminą, a Panem Waldemarem Kusz, natomiast wyrazili wolę poparcia do Nadleśnictwa inwestycji budowy osiedla. 

Ad.1. 
- w sprawie odwołania Redaktora Naczelnego pisma samorządowego „Głos Białych Błot”; 
- zmieniająca uchwałę w sprawie wyboru Kolegium Redakcyjnego pisma samorządu gminy Białe Błota – Głos Białych Błot; - w sprawie powołania Redaktora Naczelnego pisma samorządowego Gminy Białe Błota - „Głos Białych Błot”  
Projekty uchwał przedstawili sekretarz Anna Rywak oraz zastępca wójta Jan Jaworski. 
Na Komisji powzięto dyskusję na temat sposobu wyboru Redaktora Naczelnego pisma „Głos Białych Błot”. W dyskusji udział wzięli: radny Bronisław Balcerowski, radny Zbigniew Moroz, radny Janusz Walczyński, radny Dariusz Makowski, sekretarz Anna Rywak, z-ca wójta Jan Jaworski, radny Krzysztof Kocikowski. 
Radny Dariusz Makowski zapytał, czy wiadomo dlaczego p. Kreja nie złożyła oferty na stanowisko redaktora?
 Sekretarz Anna Rywak odpowiedziała, że powód nie jest znany nie mniej jednak wyjaśniła, że p. Kreja imiennie była zawiadomiona o terminie składania ofert. Zastępca wójta Jan Jaworski wyjaśnił członkom Komisji kwestię związaną ze zbliżaniem się do przekroczenia progu zamówień publicznych w związku z umową zawartą z dotychczasowym redaktorem naczelnym. Przybliżył także procedurę związaną z przeprowadzeniem czynności mających na celu wyłonienie nowego redaktora zgodnie z wyżej powołaną ustawą. 
Komisja ponownie podjęła dyskusję w powyższej kwestii. 

Ad.2. 
Radny Zbigniew Moroz poruszył kwestię zbiorników retencyjnych w Białych Błotach. 
Z-ca wójta Jan Jaworski wyjaśnił, że był wniosek mieszkańca o przesunięcie tegoż zbiornika. Wskazał, że są prowadzone analizy w tejże kwestii oraz pomniejszenia zbiornika. 

Ad.1. 
- zmieniająca uchwałę w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie 1m² pasa drogowego dróg publicznych na terenie Gminy Białe Błota 
Projekt uchwały przedstawił z-ca wójta Jan Jaworski. Wyjaśnił, że po analizie obowiązujących w innych gminach stawek, wójt postanowiła je podwyższyć. 

Ad.2. 
Komisja Gospodarki, Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Środowiska pozytywnie zaopiniowała inwestycję polegającą na budowie osiedla domów jednorodzinnych w Murowańcu między ul. Szeroką i ul. Stokrotki. 
Komisja Gospodarki, Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Środowiska po szczegółowej analizie przedstawionych argumentów ze strony wnioskującego – p. Waldemara Kusz oraz Urzędu Gminy w sprawie propozycji zamiany gruntów, nie przychyla się do wniosku uznając, że w przedmiotowej sprawie obowiązuje wcześniej zawarte porozumienie między p. Kusz, a Urzędem Gminy. 


Przewodniczący Janusz Walczyński zamknął posiedzenie Komisji Gospodarki, Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Środowiska. 


Przebieg Komisji został nagrany i w postaci elektronicznej stanowi załącznik do niniejszego protokołu, dostępny w Biurze Rady Gminy Białe Błota, ul. Szubińska 7, pok. 18. 

metryczka


Wytworzył: Natalia Zelińska (25 marca 2013)
Opublikował: Natalia Sadłowska (5 sierpnia 2013, 11:52:59)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1213