Protokół z posiedzenia Komisji Gospodarki, Bezpieczeństwa Rolnictwa i Środowiska z dnia 25 sierpnia 2014 roku od godz. 14:00 do godz. 17:00


PROTOKÓŁ
z Komisji Gospodarki, Bezpieczeństwa Rolnictwa i Środowiska w dniu 25 sierpnia 2014  roku od godz. 14:00 do godz. 17:00 w Urzędzie Gminy Białe Błota, ul. Szubińska 7.


W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji według listy obecności oraz Zastępca Wójta Jan Jaworski, Skarbnik Gminy Lucyna Krasulak, Kierownik Anna Zdunek, inspektor Maciej Pastwa, inspektor Wiesława Kaczanowska, inwestor, urbanista Urzędu Gminy Białe Błota Wojciech Błaszak oraz  radna Maria Wolsztyńska

Posiedzenie Komisji prowadził Przewodniczący Janusz Walczyński.


Porządek posiedzenia:

1. Kontrola problemowa działalności Wójta Gminy Białe Błota w zakresie kształtowania                    i prowadzenia polityki gospodarczej na terenie Gminy;
2. Materiały na sesję;
3. Wolne wnioski.

Ad.2 Materiały na sesję.

- w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości gruntowych.

Projekt uchwały przedstawiła inspektor Wiesława Kaczanowska.

- w sprawie nieodpłatnego nabycia nieruchomości gruntowej.

Projekt uchwały przedstawiła inspektor Wiesława Kaczanowska.

- w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż na rzecz użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości gruntowych, stanowiących własność Gminy Białe Błota na cele budownictwa mieszkaniowego i udzielania bonifikaty od ceny sprzedaży.

Projekt uchwały przedstawiła inspektor Wiesława Kaczanowska.

- w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej.

Projekt uchwały przedstawiła inspektor Wiesława Kaczanowska.

- w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Białe Błota.

Projekt uchwały przedstawił inspektor Maciej Pastwa.

w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wraz ze zmianą obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Ku Wiatrakom i Chabrowej w miejscowości Prądki, gmina Białe Błota.

Projekt uchwały przedstawił inspektor Maciej Pastwa.

- w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w rejonie ulicy Kościelnej w miejscowości Ciele, Gmina Białe Błota.

Projekt uchwały przedstawił inspektor Maciej Pastwa.

- w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Diamentowej i Kamiennej w miejscowości Murowaniec, gmina Białe Błota.

Projekt uchwały przedstawił inspektor Maciej Pastwa.

Ad.1. Kontrola problemowa działalności Wójta Gminy Białe Błota w zakresie kształtowania                    i prowadzenia polityki gospodarczej na terenie Gminy.

Przewodniczący Komisji poinformował, iż do Rady Gminy wpłynął wniosek o przeprowadzenie kontroli problemowej, który został skierowany do Komisji Gospodarki, Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Środowiska.
Radny Bronisław Balcerowski zapytał inwestora, czy coś w jego sprawie się zmieniło.
Inwestor powiedział, że bardzo szczegółowo przedstawił swój problem w piśmie, które skierował do Rady Gminy Białe Błota i po krótce przedstawił swoją aktualną sytuację.
Inspektor Maciej Pastwa poinformował, że dwie sprawy o których mówił inwestor trafiły do sądu administracyjnego i poprosił o zajęcie stanowiska w sprawie przez pana  Błaszaka, który jest urbanistą sporządzającym dla Urzędu Gminy Białe Błota decyzje o warunkach zabudowy. 
Pan Wojciech Błaszak przedstawił zestawienie graficzne działań, które miały miejsce i maja aktualnie miejsce ww. sprawie. Dodał również, iż sama mnogość wniosków nie jest problemem. Cały czas się mówi o jednym kompleksie domków, ale nigdy to nie był jeden wniosek. Często dochodzi do takiej sytuacji, iż wraz z nowym wnioskiem inwestycja staje się niespójna i okazuje się, że jest niezgodna z decyzją środowiskową, co przedłuża całe postępowanie. Pan Błaszak dodał, że on jako urbanista nie ma podstaw prawnych żeby doradzać inwestorowi jak wybrnąć z jego sytuacji i dodał, że zawsze odpowiada na wszystkie pisma w ustawowym terminie.
Inwestor powiedział, że na I etapie złożenia wniosków wystąpił o budowę dwóch osiedli domków. To postępowanie trwało 3 lata i w międzyczasie zmieniły się przepisy dotyczące wydawania decyzji środowiskowych. O to ostatnie osiedle nie mógł wystąpić wcześniej z wnioskiem o warunki zabudowy, gdyż ziemia nie była jego własnością. 
Radny Dariusz Makowski powiedział, że ze strony Rady Gminy Białe Błota inwestor miał „zielone światło”.

Komisja podjęła dyskusję nt. wniosku inwestora.

Ad.3 Wolne wnioski.

Radna Maria Wolsztyńska powiedziała, że przyszła na Komisje w imieniu mieszkańców ul. Betonowej, chodzi o zalewanie posesji nr 26. Mieszkańcy obstawili działkę płytami betonowymi.
Zastępca Wójta poinformował, że sytuacja jest taka, że posesję zaczęło zalewać po przebudowie portierni w latach 2007-2008. Najbardziej racjonalnym rozwiązaniem w zaistniałej sytuacji jest przebudowa kanalizacji. Aktualnie powstał projekt ul. Azalowej i w związku z tym jest konieczność wybudowania kanalizacji deszczowej, która zbierałaby woda z ul. Azalowej i wodę przy wjeździe do Prefabetu. Do realizacji tej inwestycji Urząd Gminy przystapi jeszcze w tym roku.
Ad.1 Materiały na sesję.

- w sprawie stanowienia o kierunkach działania Wójta.

Kierownik Anna Zdunek przedstawiła projekt uchwały i poinformowała, że uchwala dotyczy możliwości pozyskania środków unijnych na gospodarkę niskoemisyjną. Istnieje możliwość pozyskania 85% dofinansowania na plan dot. gospodarki niskoemisyjnej. Plan będzie kosztował ok 19 000 zł, z czego 85 % będzie stanowiło dofinansowanie. Mając taki plan będzie można się starać o środki z Unii Europejskiej.

Projekt uchwały przedstawiła Skarbnik Gminy.

Ad.3 Wolne wnioski.

Przewodniczący Komisji zapoznał członków Komisji z wnioskami, które wpłynęły do Komisji:
wniosek w sprawie koguta i zmiany obowiązującego regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Białe Błota oraz wylewania szamba przez sąsiada.- Komisja w pierwszej sprawie podziela stanowisko rad sołeckich z terenu gminy Białe Błota, to jest niewprowadzanie żadnych ograniczeń ww Regulaminie. W sprawie wylewania szamba Komisja wnioskuje o przekazanie sprawy do Referatu Ochrony Środowiska;
wniosek w sprawie zaopiniowania projektu uchwały w sprawie rodzin wielodzietnych- Komisja pozytywnie zaopiniowała ww. wniosek;
wniosek radnej Marleny Witkowskiej Rypiny i radnego Krzysztofa Kocikowskiego w sprawie podjęcia działań zmierzających do przywrócenia świetności rzece Noteć i kanałowi Przyłęckiemu na terenie sołectwa Przyłęki- wniosek został zaopiniowany pozytywnie;
wniosek o zamianę gruntów- komisja prosi o uzupelnienie pisma poprzez określenie powierzchni działek.



Przewodniczący Komisji Gospodarki, Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Środowiska

Janusz Walczyński
 



metryczka


Wytworzył: Magdalena Maison (25 sierpnia 2014)
Opublikował: Magdalena Maison (14 listopada 2014, 08:22:04)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 831