PROTOKÓŁ z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Białe Błota z dnia 3 kwietnia 2014 roku, od godz. 13:00 do 15:00 w Urzędzie Gminy Białe Błota, ul. Szubińska 7.

PROTOKÓŁ
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Białe Błota z dnia 3 kwietnia 2014 roku, od godz. 13:00 do 15:00 w Urzędzie Gminy Białe Błota, ul. Szubińska 7.


W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji Rewizyjnej wg. listy obecności oraz Dyrektor Żłobka” U Misia” Iwona Nowak, Radca Prawny Edyta Ksobiak.

Posiedzenie Komisji prowadził Przewodniczący Andrzeja Kierońskiego.

Porządek posiedzenia Komisji:

1. Skarga na Dyrektora Gminnego Żłobka  Integracyjnego „U Misia”;
2. Skarga na Wójta Gminy Białe Błota nr RGK.1510.4.2014 w przedmiocie naruszenia tajemnicy korespondencji.


Ad.1. Skarga na Dyrektora Gminnego Żłobka  Integracyjnego „U Misia”.

Przewodniczący Komisji poprosił o zajęcie stanowiska w sprawie panią Dyrektor Gminnego Żłobka Integracyjnego „U Misia” Iwonę Nowak.
Pani Dyrektor powiedziała, że zauważyła w stosunku do dziecka skarżącej niepokojące zachowania tj bujanie, izolowanie od opiekunów i innych dzieci. To zachowanie spowodowały, że zaproponowano mamie dziecka spotkanie z psychologiem. Mama dziecka wyraziła ustną zgodę na obserwację dziecka przez psychologa. Pani Dyrektor dodała również, że lekarzem który diagnozuje tak małe dzieci jest neurolog dziecięcy.
Przewodniczący Komisji zapytał panią Dyrektor czy powiadomiła inne jednostki o zaistniałej sytuacji?
Pani Dyrektor wyjaśniła, że konsultowała przypadek bez imiennego wskazania z GOPSem i z Centrum Pomocy Rodzinie. Zdecydowała się na taki krok, bo nie było chęci współpracy ze strony rodziców.
Przewodniczący Komisji zapytał czy psycholog ze żłobka odbył spotkanie z rodzicami?
Pani Dyrektor wyjaśniła, że rodzice byli zaproszenie na spotkanie z psychologiem, ale na nie przyszli. Dodatkowo powiedziała, że na początku marca br było spotkanie mediacyjne z Radą Rodziców. Ze spotkania sporządzono protokół, który zawiera rozbieżności, ale został ustalony sposób współpracy. Dodała również, że dziecko prawdopodobnie inaczej zachowuje się w żłobku i inaczej w domu. Pani Dyrektor przedstawiła członkom Komisji pismo, które wystosowała do Rzecznika  Praw Dziecka i odpowiedź na to pismo wraz z notatką służbową z rozmowy telefonicznej z osobą zajmującą się ww. sprawą u Rzecznika Praw Dziecka. Pani Dyrektor przedstawiła również opinie prawną niezależnego radcy prawnego dot obowiązku jakie maja wobec dziecka rodzice, a jakie opiekunowie. Wyjaśniła także, że okres adaptacyjny dziecka zakończył się w miesiącu lutym br i dziecko czuje się bezpiecznie w żłobku. Ponadto jest prowadzona indywidualna praca z dzieckiem i poprawił się kontakt z rodzicami.
Radna Marlena Witkowska- Rypina powiedział, że nie czuje się kompetentna do rozstrzygania ww. skargi.
Przewodniczący Komisji powiedział, że jego zastanawia brak kontaktu między instytucją , a rodzicami i dodał , że często bywa tak, że dziecko inaczej zachowuje się w domu, a inaczej w przedszkolu, żłobu, czy szkole.
Pani Iwona Nowak powiedziała również, że na tzw. „ bujanie dziecka” zwróciła uwagę  matka i pytała opiekunkę, czy dziecko w taki sposób się zachowuje również w żłobku. Niepokojące zachowanie wystąpiło po dwóch tygodniach od rozmowy z mama na ww. temat.  
Przewodniczący Komisji zaproponował rozmowę z rodzicami w celu wycofania skargi.

Ad.2. Skarga na Wójta Gminy Białe Błota nr RGK.1510.4.2014 w przedmiocie naruszenia tajemnicy korespondencji.

Przewodniczący Komisji odczytał informację Wójta Gminy w zakresie skargi.
Radna Marlena Witkowska- Rypina odczytała uzasadnienie swojej skargi.

Dyskusja:
Radny Bronisław Balcerowski zapytał jak była zaadresowana korespondencja?
Radna Marlena Witkowska- Rypina wyjaśniła, że na kopercie był napis Radna Gminy Białe Błota, ul. Szubińska 7 i dodała, że radny nie podlega żadnym regulaminom. Pismo dotyczyło złożenia zawiadomienia w Prokuraturze i zostało złożone jako radna i dodała, że Wójt Gminy otwiera cyt.: moją korespondencję... i ja się czuje inwigilowana”.
Przewodniczący Komisji poprosił o opinię prawną Radcy Prawnego ww. sprawie. 
Radca Prawny wyjaśniła, iż w Urzędzie Gminy obowiązuje instrukcja kancelaryjna, która mówi, że kierownik Urzędu ustala jaka korespondencja nie jest otwierana. Na kopercie do radnej było oznaczenie funkcji i nie było zapisu do rąk własnych i Urząd miał obowiązek otworzyć pismo. Dodała, że jeżeli radni chcieliby, aby ich korespondencja nie była otwierana to powinni wystosować stosowne pismo do Wójta Gminy.
Radna Marlena Witkowska- Rypina  powiedziała, że szeregowy radny to nie jest funkcja, która wynika z określenia i dodała, że jeżeli Komisja nie uzna skargi, to skieruje sprawę do sądu cyt.: ja się czuje pokrzywdzona, inwigilowana przez Wójta”.
Radca Prawny odpowiedział, że jeżeli radna chciała zachować tajemnicy to mogła podać adres prywatny w Prokuraturze, a nie Urzędu Gminy.
Radna Marlena Witkowska- Rypina  odpowiedział, że jako radna nie była poinformowana o procedurze obiegu dokumentów w Urzędzie Gminy i dodała, że nie życzy sobie żeby jej korespondencja była otwierana w Urzędzie Gminy.
Radny Bronisław Balcerowski powiedział, że skoro radni sprawują mandat radnego to powinni być zapoznani z przepisami dotyczącymi korespondencji.
Przewodniczący Komisji powiedział, iż radni powinni być poinformowani o obowiązującej w Urzędzie Gminy procedurze obiegu dokumentów, z której wynika, jaka korespondencją,  nie jest otwierana w Sekretariacie .Ponadto radni nie pełnią żadnej funkcji.  Z funkcją mamy do czynienia jedynie w przypadku Przewodniczącego Rady jak i Wiceprzewodniczącego Rady. W związku z tym korespondencja zaadresowana na szeregowego radnego nie powinna zostać otwarta w Sekretariacie. 
W związku z powyższym zawnioskował o uznanie skargi za zasadną, 
Komisja 4 głosami za, przy 1 glosie przeciw uznała skargę za zasadną.





metryczka


Wytworzył: Magdalena Maison (3 kwietnia 2014)
Opublikował: Magdalena Maison (15 maja 2014, 15:26:14)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 907