Protokół z 17.06.2008r.

Protokół Z posiedzenia Komisji Gospodarki Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Środowiska z dnia 17 czerwca 2008 roku od godz. 15:00 do godz. 18 :00, w Świetlicy Publicznego Gimnazjum w Białych Blotach.
 
W posiedzeniu brali udział członkowie Komisji Gospodarki, Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Środowiska zgodnie z listą obecności, oraz Zastępca Wójta Jan Jaworski, Kierownik Posterunku Policji, sołtysi Gminy Białe Błota i zaproszeni goście.
 
Posiedzenie prowadził Przewodniczący Komisji Janusz Walczyński, który powitał zebranych i przedstawił porządek posiedzenia.
 
Porządek posiedzenia komisji:
1.        Bezpieczeństwo w Gminie;
2.        Droga w Cielu;
3.        Wolne wnioski.
 
Ad.1. Bezpieczeństwo w Gminie.
Przewodniczący komisji oddał glos inspektorowi d/s dróg Panu Andrzejowi Szmytce, który poruszył kwestię bezpieczeństwa. Powiedział, że największym problemem w Gminie jest przekraczanie  prędkości przez kierowców. Dodał, że mieszkańcy chcieliby, żeby wprowadzić ograniczenie do 30 km/h na wszystkich drogach. Poinformował, że zobowiązuje się uzupełnić znaki i planuje, w każdej miejscowości na początku i na końcu ustawić znaki informujące o ograniczeniu prędkości. W pierwszej kolejności w/w znaki zostaną ustawiono w Białych Błotach i Łochowie. Po zakończeniu wypowiedzi inspektora d/s dróg Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję na temat bezpieczeństwa w Gminie. Jako pierwszy głos zabrał sołtys z Ciela, który poruszył kwestię podjazdów na główną szosę, gdzie próg w niektórych miejscach wynosi około 40 cm. Pan Szmytka odpowiedział sołtysowi, że Gmina nie może podjąć żadnych działań na poboczu tej drogi, bo nie jest to droga gminna.
                Kolejną osobą, która zabrała głos był Radny Edmund Łączny, który nawiązał do sprawy związanej z przeniesieniem przystanku autobusowego w  Trzcińcu. Zwrócił uwagę, że dzieci nie wsiadają tak jak kiedyś przy asfalcie. Dodał, że wie, iż ta droga będzie zrobiona, ale niedługo dojdzie tam do sytuacji, że nie przejedzie żaden samochód i w związku z powyższym zaproponował wysypanie w tym rejonie trochę kamienia.
                Sołtys Murowańca przedstawił problem z psami, które nie maja kagańców.
Sołtys Trzcińca złożyła wniosek do komisji, aby skierowała pismo do powiatu w sprawie ścieżki rowerowej i w sprawie chodnika od Łabędziej do zakładu. Radny Powiatu Marek Staszczyk powiedział, że w sprawie ścieżek rowerowych był opracowany projekt ich przebiegu, a środki na ten cel miały pochodzić z UE. Miała zostać podpisana umowa, ale było zbyt wiele niewiadomych, m.in. kiedy zostaną wypłacone transze i ostatecznie umowa nie została podpisana.
 
Wniosek
Komisja jednogłośnie wystosowała wniosek do Wójta w sprawie skierowania pisma do powiatu w sprawie budowy chodnika i ścieżki rowerowej w celu zapewnienia bezpieczeństwa od drogi krajowej 10 do Trzcińca.
Radny Czesław Jabłoński zwrócił się z prośbą do komisji o poparcie wniosku w sprawie przejścia dla pieszych w Lisim Ogonie na skrzyżowaniu Wyczynowej i Hubertusa. W/w wniosek został już skierowany raz do starostwa. Niestety odniesiono się do niego negatywnie. Wniosek Radnego Czesława Jabłońskiego poparł również Radny Bronisław Balcerowski i Pan Andrzej Szmytka.
Wniosek
Komisja jednogłośnie przegłosowała wniosek do Wójta w sprawie skierowania pisma do powiatu w sprawie budowy przejścia dla pieszych w Lisim Ogonie, na skrzyżowaniu ulicy Hubertusa i Wyczynowej.
                Radny Edmund Łączny poruszył kwestię pożaru w dniu 1 czerwca 2008r. w rejonie Przyłęk. Właścicielem tych terenów jest Pan Ptak. Na tym obszarze organizowany są zabawy w tzw. wojnę Po takiej imprezie teren jest zaśmiecony. Ponadto okazuje się przyjeżdżają tam nie tylko mieszkańcy Gminy Białe Błota. Sołtys z Przyłęk w tym temacie dodał, że Pan Ptak nie wyrażał zgody na organizowanie na tym terenie imprez typu paintball. Radny Bronisław Balcerowski dodał, że jeden z mieszkańcowi Gminy również prosił go o interwencje w/w sprawie. W związku z powyższym wystąpił z wnioskiem, aby zwrócić się do Wójta Gminy, aby podjęcie odpowiednich czynności w celu zabezpieczenia tego obszaru przed osobami trzecimi.
Wniosek
Komisja jednogłośnie przegłosowała wniosek do Wójta w sprawie podjęcie odpowiednich czynności w celu zobowiązania Pana Ptaka, aby w ciągu miesiąca zabezpieczył teren w Przyłękach, który stanowi jego własność przed osobami trzecimi.
 
Ad.2 Droga w Cielu.
 
                Radny Powiatu Roman Kowalewski w nawiązaniu do drogi, która wykonał Pan Bogusz poruszył kwestię wykonania przez Gminę kilku metrów drogi w okolicach pętli autobusowej. Zastępca Wójta wyjaśnił, że w/w droga nie jest drogą gminną i w związku z powyższym  jedyną możliwość wykonania jej jest porozumienie z powiatem i przekazaniem na tej zasadzie określonej kwoty. Pan Bogusz przedstawił sprawę. drogi, którą  zrobił w Cielu i powiedział że zwrócił się do Wójta o częściowe współfinansowanie w/w drogi. Jednak Wójt Gminy odpowiedziała, że jest to droga powiatowa i powinien nią się zająć powiat. Dodał, że złożył drugie pismo w tej sprawie w Urzędzie Gminy wraz z  pismem od Starosty i ma nadzieję, że sprawa zostanie rozpatrzona. Nadmienił, że rocznie płaci około 2 mln. podatków. Radny Bronisław Balcerwoski zaproponował, aby przy składaniu pisma do Wójta Gminy, dopisać do wiadomości Rada Gminy i wówczas  takie pismo trafi również do rady. Pan Bogusz powiedział, że składał już 5 razy pismo w sprawie wysypiska śmieci przy ulicy Guliwera i nic w tej sprawie nie zostało zrobione. Zastępca Wójta wyjaśnił po pierwsze, że Gmina musi realizować budżet, a po drugie droga o której mówił Pan Bogusz nie jest drogą gminną. Ponadto Wójt musi przestrzegać procedur. Radny Edmund Łączny dodał, że mogłoby dojść ewentualnie do spotkania Wójta, ze Starostą i cyt. „ człowiekiem z biznesu”. Sołtys Maria Płotkowska dodała, że ludzi płacących podatki trzeba szanować, a za zrobienie drogi należałoby przedsiębiorcy podziękować.
Komisja po zakończeniu dyskusji zadecydowała wrócić do sprawy w terminie późniejszym.
 
Ad.3. Wolne wnioski.
 
Radny Andrzej Kieroński powiedział, że po pierwsze radnych o niczym się nie informuje, a po drugie zapytał, czy to rzeczywiście jest problem umorzyć komuś ratę podatku, za to że zrobił drogę. Zastępca Wójta wyjaśnił, że umorzenie podatku wymaga pewnej procedury i to nie jest decyzja która można podjąć w godzinę. Z kolei Przewodniczący Komisji dodał, że wniosek wspomniany przez Radnego Andrzeja Kierońskiego nie mógł wpłynąć do radnych jeżeli nie był do nich zaadresowany. Radny Bartosz Lau zwrócił uwagę, że podatek umarza się tylko jeżeli ktoś ma trudna sytuacje materialną.
Inspektor Andrzej Szmytka poruszył kwestię wandalizmu na przystankach autobusowych i powiedział, że Gmina Białe Błota jest najgorsza pod tym względem w województwie. Zaproponował monitoring wokół Szkoły Podstawowej w Białych Błotach, Gimnazjum w Białych Błotach, Zespołu Szkół w Łochowie i wokół Urzędu Gminy. Kierownik Posterunku Policji poinformował, ze w ostatnim czasie zaopiniował punkty, które mają zostać objęte monitoringiem i dodał, że nowy posterunek Policji będzie przygotowany pod różne rozwiązania
W dalszej części dyskusji komisja poruszyła kwestie szeroko rozumianego bezpieczeństwa w gminie tj. braku interwencji Policji, w przypadku wezwania, chodzenie patrolu tylko w miejscach dobrze oświetlonych, a także okolic ulicy Dębowej i Storczykowej i tzw. lasku, gdzie spotykają się prawdopodobnie osoby zażywające narkotyki.
Kierownik Posterunku krótko przedstawił problemy związane z bezpieczeństwem w Gminie.
Radny Henryk Sykut poruszył sprawę wspomnianą na początku spotkania przez sołtysa dot. wyjazdów z miejscowości Ciele. Poprosił o zrobienie tych pojazdów.
Sołtys z Ciela na koniec poruszył sprawę wodociągów, czy konsultują z Gminą wykonanie przyłącza. Inspektor Andrzej Szmytka powiedział, że od kwietnia wydał w tych sprawach tylko 2 decyzje.
 
 
 
 
 

metryczka


Wytworzył: Magdalena Maison (17 czerwca 2008)
Opublikował: Magdalena Maison (1 sierpnia 2008, 12:10:04)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1267