Protokół z posiedzenia Komisji Gospodarki, Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Środowiska z dnia 19.04.2017r. od godz. 14.00 w Urzędzie Gminy Białe Błota, ul. Szubińska 7


                                                            Protokół
z posiedzenia Komisji Gospodarki, Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Środowiska z dnia 19.04.2017r. od godz. 14.00 w Urzędzie Gminy Białe Błota, ul. Szubińska 7



W posiedzeniu komisji uczestniczyli: przewodniczący komisji Zbigniew Moroz, radna Alina Puppel, radny Piotr Mądrzyński, radny Sebastian Orlik, radna Gabriela Żernicka, radny Krzysztof Kowalewski, Zastępca Wójta p.Jan Czekajewski, inspektor p. Andrzej Świstowski, inspektor p. Wiesława Kaczanowska.

(na komisję spóźnił się radny Sebastian Orlik)


Przewodniczący komisji Zbigniew Moroz powitał wszystkich zebranych i zaproponował następujący porządek posiedzenia:

1. Rolnictwo.
2. Inwestycje drogowe.
3. Sprawy bieżące.

Ad. 3. Sprawy bieżące.

Jako pierwsza głos zabrała inspektor p. Wiesława Kaczanowska, która prosiła o podjęcie decyzji przez komisję w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych w budynkach szkolnych w Łochowie. Prośbę swą motywowała faktem, że jest to nietrafiony pomysł, ponieważ lokale mieszkalne znajdują się na poddaszu, a na dole są pomieszczenia lekcyjne. Uważa, że mieszkania w szkołach należą do zaszłości i trzeba je zlikwidować. Rozwiązaniem byłoby wybudowanie innego budynku i przeniesienie tam ludzi. Sprzedaż tych mieszkań na rzecz dotychczasowych najemców jest złym rozwiązaniem.

Radna Gabriela Żernicka również stwierdziła, że nie należy sprzedawać tych mieszkań najemcom, bo stworzy to dodatkowy problem.

Radna Alina Puppel dodała, że podobna sytuacja jest w świetlicy w Murowańcu, gdzie nie można uzyskać żadnego dofinansowania, bo są lokale mieszkalne. Taka sytuacja jest również w Zielonce.

Radny Krzysztof Kowalewski pytał na jakiej zasadzie Ci mieszkańcy są najemcami.

Inspektor Wiesława Kaczanowska odpowiedziała, że są to mieszkania komunalne na czas nieokreślony. Część mieszkań zamieszkała jest przez nauczycieli lub ich dzieci. Zdaniem radnej Gabrieli Żernickiej potrzebne są mieszkania komunalne.

Radny Krzysztof Kowalewski pytał, czy są środki zewnętrzne na budowę budynków komunalnych?

Inspektor p. Wiesława Kaczanowska odpowiedziała, że można pozyskać dofinansowanie na budynki socjalne. Dodała, że wszyscy najemcy zamieszkujący w Łochowie złożyli wnioski.

Zdaniem radnej Aliny Puppel mieszkańcy, którzy mają wykupione mieszkania na własność to od nich trzeba by było odkupić mieszkania, aby wyprowadzić ich z budynku. (na komisję przybył radny Sebastian Orlik)

Po dyskusji członkowie komisji wyrazili negatywną opinię do prośby mieszkańców chcących wykupić mieszkania komunalne. Członkowie komisji głosowali 6 „za” przy 6 obecnych radnych, nie przyjmując wniosku mieszkańców.

Radna Gabriela Żernicka stwierdziła, że wspólnie z wójtem należy się zastanowić nad możliwością wybudowania mieszkań komunalnych.

Przewodniczący komisji Zbigniew Moroz stwierdził, że w Murowańcu zaplanowana jest budowa budynku socjalnego.

Radna Alina Puppel dodała, że upadło pozwolenie na budowę.

Inspektor Wiesława Kaczanowska stwierdziła, że jest to budynek socjalny o niższym standardzie.

Radny Krzysztof Kowalewski pytał, czy gmina może wypowiedzieć długoterminową umowę najmu? Inspektor Wiesława Kaczanowska mówiła, że trzeba zapewnić mieszkanie zamienne. Umowy na lokale są bezterminowe na czas nieokreślony.

Radna Gabriela Żernicka pytała ile rodzin potrzebowałoby mieszkań?

Inspektor Wiesława Kaczanowska odpowiedziała, że około 10 rodzin. Uważa, że trzeba by wybudować nowe mieszkania. Na tym zakończono omawiany temat.

Ad. 1. Rolnictwo

Następnie głos zabrał Andrzej Świstowski inspektor w referacie Gospodarki Przestrzennej i Mienia Komunalnego, który poinformował że przygotował informacje odnośnie rowów melioracyjnych. Niektóre rowy podlegają pod Gminną Spółkę Wodną, która praktycznie nie działa. Ponad 35 km rowów podlega pod wójta. Większa ilość rowów znajduje się na łąkach. Są podejmowane działania, aby ograniczyć teren w Kruszynie Krajeńskim, na którym powinien funkcjonować plan zagospodarowania, aby tereny bardzo podmokłe wyłączyć z dalszego zagospodarowania. Gmina stara się ostrzec ludzi przed zakupem tego typu terenu.

Radna Gabriela Żernicka zwróciła uwagę, że rów melioracyjny przebiegający w lesie jest zanieczyszczony, jest w nim dużo śmieci.

Inspektor Andrzej Świstowski zapewnił, że o tym fakcie zawiadomi nadleśnictwo, bo to jest teren należący do nadleśnictwa. Wspomniał że wraz z leśniczym obeszli teren w Murowańcu, zrobili zdjęcia. Informacja na temat tego terenu została zgłoszona do referatu Ochrony Środowiska.

Zdaniem radnej Aliny Puppel referat Ochrony Środowiska jest zadowolony, bo pan Świstowski zajmuje się tematem.

Inspektor Andrzej Świstowski stwierdził, że część rowów została zasypana, część jest w zaniku, lecz widnieją one na mapach.

Zdaniem radnej Gabrieli Żernickiej przy nowo wybudowanych budynkach wodę wyprowadza się na ulicę, spady z posesji są na ulice. Należałoby albo uświadamiać mieszkańców i wskazać jaką mają zrobić zabudowę, aby odprowadzić wody deszczowe na własnej posesji.

Inspektor Andrzej Świstowski odpowiedział, że za to odpowiada starosta. Ludzie sami tworzą takie zjawiska, że powstają koryta i rzeki. W decyzji o warunkach zabudowy jest zapis mówiący na jakiej powierzchni może być zabudowana działka lecz ludzie rządzą się swoimi prawami. Deszczówka powinna być zagospodarowana. Miasta wprowadzają opłatę z tytułu odprowadzania wód i to będzie obowiązywać również w gminach. Zwrócił uwagę na ul. Orzechową w Zielonce, gdzie zbiera się woda. W przeszłości na tym terenie funkcjonował rów opaskowy, który obecnie jest zasypany. Dodał, że poinformuje obecnie zamieszkujących tam właścicieli o istnieniu tego rowu.

Radna Alina Puppel wnioskowała, aby na kolejną komisję pan Świstowski przedstawił radnym pismo skierowane do mieszkańców w celu odtworzenia istniejącego rowu przy ul. Orzechowej w Murowańcu.

Komisja przyjęła ww. wniosek głosując 6 „za” przy 6 obecnych radnych.

Radny Piotr Mądrzyński pytał o odcinek ok 150 m rowu znajdującego się w lesie w Murowańcu.

Inspektor Andrzej Świstowski przekazał, że robił zabiegi, aby pójść w kierunku zarurowania. Odbyło się spotkanie z leśniczym, który wyraził zgodę na zarurowanie, ale pod warunkiem zrobienia progu. Zdaniem p. Świstowskiego to nie spełni swojej funkcji, gmina poniesie koszty, a poziom wody się podniesie. Nie ma zainteresowania dalszym przesuszaniem tego terenu w Murowańcu z racji tej, że drzewa wymagają wody. Pan Świstowski stwierdził że należy wyciąć drzewa rosnące w rowie. Na terenie kraju następuje stepowienie i woda powinna być retencjonowana. Niewykorzystywana jest woda deszczowa, wszystko spływa do kanalizacji.

Radna Alina Puppel mówiła o dwóch pochylonych brzozach na drogę powiatową wyjeżdżając z Murowańca do lasu.

Inspektor Andrzej Świstowski przekazał, że rozmawiał o tych brzozach z leśniczym.

Radna Gabriela Żernicka mówiła o drzewie rosnącym na ul. Łabędziej. Miała zgłoszenie od mieszkańców, że suche konary spadają i są niebezpieczne.

Ad. 3 Sprawy bieżące.

Na komisję przybył mieszkaniec gminy Białe Błota, który przekazał, że chciał odkupić fragmenty działek, które od kilku lat są przeznaczone do zakupu przez niego tylko ktoś zawsze robi jakieś przeszkody. Wskazał, że na poprzedniej komisji, czy sesji jeden z radnych stwierdził, żeby tych fragmentów nie sprzedawać zainteresowanemu mieszkańcowi. Działki poł. są na rogu ul. Centralnej i ul. Chlebowej.

Na komisje przybył Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski. Zdaniem mieszkańca nie ma żadnych argumentów, żeby nie sprzedawać działek. Jego zdaniem wynika to ze zwykłej złośliwości. Dodał, że w przeszłości w parku było regularne wysypisko śmieci, obecnie jest to uporządkowane.

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski stwierdził, że na tej działce znajduje się sieć kanalizacyjna, są przypadki, że służebność może być płatna. Mieszkaniec stwierdził, że ten fragment działki byłby mu potrzebny do tego, aby luzie nie parkowali samochodów i nie śmiecili.

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski dodał, że jest jeszcze kwestia ceny. Zdaniem Pana Mańkowskiego cena została uzgodniona w wysokości 50-60 zł za metr.
Radny Piotr Mądrzyński stwierdził, że oczekuje wyjaśnień, bo został wskazany przez mieszkańca, że był przeciwko sprzedaży tych działek.

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski stwierdził, że jest to niemożliwe i taka sytuacja nie miała miejsca. Mówił, że to nie była ta sprawa, nastąpiła pomyłka. Jeżeli chodzi o działki to musi być dokonana wycena.

Zdaniem radnego Piotra Madrzyńskiego urząd powinien się zająć tą sprawą, a rada nie ustala ceny.

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p.Jan Czekajewski zaproponował zapis dot. bezpłatnej służebności z możliwością dostępu na ten teren w razie awarii.

Mieszkaniec zgodził się na zaproponowane warunki.

Radny Piotr Mądrzyński stwierdził, że zostało przedstawione jego nazwisko.

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski wspomniał, że pamięta rozmowę telefoniczną z przybyłym mieszkańcem, ale dotyczyła innego tematu. Przeprosił za zaistniałą sytuację. Sprawa zostanie wznowiona, uaktualniona wycena. Mieszkaniec musi złożyć wniosek, że chce zakupić tą działkę.

Mieszkaniec prosił o zainstalowanie światła na tym terenie. Proponował ogrodzenie tego terenu.

Radna Alina Puppel stwierdziła, że można to wykonać z funduszu sołeckiego.

Radna Gabriela Żernicka zaproponowała następującą treść wniosku.

WNIOSEK: Komisja wnioskuje, aby Urząd Gminy Białe Błota zajął się wyceną terenu, którego kupnem zainteresowany jest mieszkaniec. 

Radna Alina Puppel dodała, aby rozpatrzyć wniosek złożony przez Pana Mańkowskiego na temat sprzedaży gruntu z nieodpłatną służebnością.
Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski stwierdził, że jeżeli sąsiedzi złożą wnioski o wykup to zostaną one również rozpatrzone.

Radna Gabriela Żernicka dodała, że należałoby wystosować wniosek dot. zainteresowania się parkiem przy Szkole Podstawowej i zainstalowaniem oświetlenia ze środków sołeckich z uwagi na hałasującą młodzież.

Komisja przyjęła wniosek głosując 6 „za” przy 6 obecnych radnych.

Następnie rozpoczęto dyskusję na temat przedstawionej informacji dot. inwestycji w ulicach drogowych.

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski przekazał, że został przedstawiony plan do zrealizowania. Zostały przedstawione kwoty inwestorskie, czyli kwoty trochę zawyżone.
Zdaniem radnej Aliny Puppel zaproponowano nierównomierny rozrzut inwestycji w poszczególnych miejscowościach.
Radny Piotr Mądrzyński pytał jak się ma do tego ul. Betonowa i ul. Azalowa w Białych Błotach. Wspomniał, że Wójt na zebraniu sołeckim obiecywał, że w 2018r w Białych Błotach będzie wykonanych 10- 12 ulic.

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski przekazał, że on ma inną listę.

Radny Krzysztof Kowalewski zwrócił uwagę na koszt zaplanowanych inwestycji, który wynosi 15.000.000 zł w roku 2018 na inwestycje drogowe i 21.000.000 zł w 2019r. Zdaniem radnego są to kwoty absurdalne.

Radna Gabriela Żernicka pytała, kto to opracował?

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski odpowiedział, że to opracował referat inwestycji. Jest projekt na ul. Betonową i Azalową w Białych Błotach. Zastępca Wójta wskazując na mapie omówił poszczególne ulice ujęte do realizacji w poszczególnych miejscowościach.

Radny Sebastian Orlik zwrócił uwagę na odcinek 2,5 km zaprojektowanej ulicy w Łochowicach. Nie są to główne ciągi.
Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski mówił, że są to tereny zabudowane, w pobliżu jest przedszkole.

Radna Gabriela Żernicka pytała dlaczego podaje się propozycje, jak np. w Łochowicach, gdzie brak jest na to dokumentacji. Pytała, czy jest możliwość podjęcia wiążącej decyzji, że następna rada te plany zrealizuje? Dodała, że jako radna już nie podejmie decyzji o podwyżce podatków. Obciążenia kwartalne mieszkańców wzrosły do 50 zł.

Radny Krzysztof Kowalewski przekazał, że podatki trzeba podnosić konsekwentnie co roku, a tu były kilka lat nie podnoszone i są zaniechania potem od razu była wysoka podwyżka.

Radna Alina Puppel podzieliła zdanie, że można podnieść podatki co rok o małą kwotę, a nie tak jak pani skarbnik żyje wizją stawek maksymalnych, ministerialnych. Jesteśmy mieszkańcami, a nie przedsiębiorcami.

Zdaniem radnego Piotra Mądrzyńskiego, radna Alina Puppel ma takie zdanie odnośnie podatków, a chce wybudowania dróg, które aby wybudować i utrzymać to trzeba mieć na to środki.

Radna Alina Puppel zapytała ile dróg zostało wykonanych z tych podatków. Stwierdziła, że wykonanie ulicy Sokolej w Murowańcu jest priorytetem.

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski przekazał, że w tym roku jest w opracowaniu wiele dróg. Wspomniał o „walce” jaka jest podczas przetargów na bieżące utrzymanie dróg gruntowych. Wspomniał także o ulicy Jaskółczej, na którą zaplanowane jest 5.000.000 zł m. in na budowę mostu.

Radny Piotr Mądrzyński proponował, aby gmina zorientowała się, czy można otrzymać na to dotację.

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski mówił także o ul. Jałowcowej w Przyłękach, której koszt oszacowany jest na kwotę 1.500.000 zł Uważa, że należy tę ulicę wzmocnić w ramach bieżącego utrzymania. Zdaniem zastępcy wójta są to propozycje inwestycji w ramach równomiernego rozwoju całej gminy. Takie są potrzeby. Są to propozycje, które zdaniem p.Czekajewskiego nie należy od razu przedstawiać mieszkańcom.

Radna Alina Puppel stwierdziła, że wcześniej rozmawiano o planie rozwoju i nadaniu kategorii drogom w celu nadania kolejności ich wykonania. Dokument ten miał być zaktualizowany i miał być przedstawiony bieżący stan.

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski wspomniał, że radnym został przedstawiony rozwój dróg w gminie. To opracowanie miało wykazać drogi, które zmniejszają dojazd po drogach gruntowych do maksimum 0,5 km.

Zdaniem radnej Aliny Puppel nijak się to ma z uchwałą, z WPF, z budżetem. Znowu robiona jest kolejne tabelka z którą nie wiadomo co zrobić. Główne ciągi drogowe miały być przygotowane jako treść uchwały. Miało to być przyjęte uchwałą i stanowiłoby to rozwój dla rady gminy. Nigdy nie będzie planu rozwoju dróg tylko będą realizowane drogi do trzech domków.

Radna Gabriela Żernicka przekazała, że jest uchwała w sprawie budżetu gminy, który zakłada plan inwestycyjny na kolejny rok. Radna Alina Puppel stwierdziła, że chodzi o plan rozwoju związany z budżetem.

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Pan Czekajewski przekazał, że w WPF są wpisane inwestycje, które się ciągną kilka lat.

Radna Gabriela Żernicka stwierdziła, że trzeba zobaczyć jak zostaną zrealizowane zadania w 2017r i zastanowić się, które z przedstawionych opracowań przyjąć na 2018 rok, które są najważniejsze.

Radna Alina Puppel stwierdziła, że jeżeli została przedstawiona tabelka radnym to ktoś powinien się pod tymi propozycjami podpisać.

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski podsumowując stwierdził, że jest to materiał do dyskusji.

Radna Alina Puppel dalej twierdziła, że pół roku temu radni przegłosowali wniosek, że mają zostać przyjęte zasady realizacji sieci drogowej w gminie. Tych zasad nadal nie ma, są one przekładane w czasie i dalej jest tak, że kto jak pokrzyczy tak ma.
Radna Gabriela Żernicka stwierdziła, że należałoby wybrać po jednej z propozycji inwestycji drogowej z poszczególnego sołectwa. Prosiła, aby na następną komisję poprosić pana Wójta, aby się wytłumaczył dlaczego tyle obiecuje, a potem zrzuca winę na radnych że nie chcą. Dodała, że w 2015r wystąpiła z wnioskiem do wójta o rozważenie propozycji połączenia Trzcińca z Białymi Błotami od ul. Drzewnej i nie otrzymała odpowiedzi ani od przewodniczącego komisji ani od wójta.

Radna Alina Puppel przekazała, że złożyła interpelację w sprawie wybudowania ronda i otrzymała odpowiedź z urzędu że rozważana jest budowa obwodnicy. Pytała, gdzie w planie jest ta obwodnica?

Radna Gabriela Żernicka pytała o obwodnice, która ma odciążyć ruch przez ul. Szubińską. Pytała o koszty i kto będzie głównym inwestorem?

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski odpowiedział, że jest zamysł, żeby obwodnica została sfinansowana z budżetu województwa. Odbyło się spotkanie wójta z wojewodą, została przedstawiona koncepcja. Wojewoda rozmawiał z marszałkiem województwa na ten temat.

Radna Alina Puppel zwróciła uwagę, że nigdzie nie został ujęty łuk pomiędzy ul. Wierzbową, a ul. Staroszkolną.

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski odpowiedział, że nie ma na to projektu. Projekt przewidywał spięcie ul. Wierzbowej do ul. Opalowej.

Radna Gabriela Żernicka sformułowała wniosek.

Wniosek:
Komisja wnioskuje o sporządzenie zestawienia projektów w zakresie budowy infrastruktury drogowej ze wskazaniem jakimi projektami Urząd Gminy dysponuje, które są nieważne, a które są do wykonania w roku 2017 i w 2018. Oraz projekty, które są w opracowaniu ZRID.

Radna Alina Puppel dodała, do wniosku zapis, aby urząd przygotował do przyszłego miesiąca zestawienie wszystkich istniejących projektów z podziałem na stan zaawansowania, z podziałem na pozwolenia na budowę, z terminarzem pozwoleń na budowę i podziałem na miejscowości i lata wykonania.

Komisja przyjęła wniosek głosując 6 „za” przy 6 obecnych radnych.

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski poruszył sprawę Ochotniczej Straży Pożarnej, która zwróciła się o wsparcie finansowe w kwocie 80.000 zł.

Radna Gabriela Żernicka stwierdziła, że Straż została powołana, aby wykonywać skuteczne działania i w tym celu musi mieć do tego narzędzia. Wcześniej mówiono, że powstająca Straż nic nie chce od gminy.

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski dodał, że powinna zapewnić teren do lokalizacji. Straż musi mieć wóz bojowy, paliwo - gmina to wszystko dotuje. Teren byłby na ul. Modrej w wjeździe na wiadukt. Trzeba wybudować remizę.

Radna Alina Puppel wspomniała, że na poprzedniej komisji został przegłosowany wniosek o sprawdzenie Straży Pożarnej, kto za co odpowiada. Pytała, gdzie jest odpowiedź?

Przewodniczący komisji Zbigniew Moroz potwierdził, że został złożony wniosek z zapytaniem jaki jest status prawny stowarzyszenia. Jakie będą koszty związane np.: z budową remizy.

Radna Alina Puppel mówiła, że na komisji był prezes stowarzyszenia, który stwierdził, że Ochotnicza Straż sama sobie wybuduje budynek i nie potrzebuje nic ze strony urzędu.
Jan Czekajewski Zastępca Wójta Gminy Białe Błota stwierdził, że w planie zagospodarowania trzeba dokonać zmiany funkcji.

Radna Gabriela Żernicka proponowała, aby zastanowić się nad rozszerzeniem oferty na stowarzyszenia o taką działalność. Pytała od jakiego momentu gmina jest zobowiązana ubezpieczyć głównych członków.

Zdaniem zastępcy Wójta Gminy Białe Błota p. Jana Czekajewskiego stowarzyszenie ma prawo żądać grunt pod swoją działalność. Ubezpieczeni powinni być Ci wszyscy, którzy wyjeżdżają na akcje.

Radny Piotr Mądrzyński dodał, że te osoby jeżeli pójdą na kurs to muszą być ubezpieczone.

Radna Alina Puppel stwierdziła, że komisja nie może ustosunkować się do złożonego wniosku, ponieważ nie otrzymała odpowiedzi z urzędu dot. stanu prawnego.

Przewodniczący komisji Zbigniew Moroz przekazał, że do komisji została skierowana petycja dotycząca budowy ul. Bajecznej w Białych Błotach.

Zastępca Wójta Gminy Białe Błota p. Jan Czekajewski stwierdził, że w tym roku nie ma środków na ten cel.
Komisja głosując 6 „przeciw” przy 6 obecnych radnych wyraziła negatywną opinie dot. budowy ul. Bajecznej w 2017 z powodu braku środków.

Przewodniczący komisji Zbigniew Moroz odczytał pismo w sprawie ustanowienia drzewa czeremchy zwyczajnej pomnikiem przyrody.

Następnie Przewodniczący komisji Zbigniew Moroz odczytał pismo dot. wezwania usunięcia naruszenia prawa. Mieszkańcy wzywają gminę Białe Błota do usunięcia naruszenia prawa poprzez usunięcie w uchwale nr RGK.0007.55.2015 z dnia 22.04.2015 w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren w rejonie ul. Szkolnej i ul. Albatrosa w Murowańcu. Mieszkańcy wnioskują o wykreślenie zapisu dot. ograniczenia do czasu realizacji zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej, odprowadzania ścieków do szczelnych zbiorników okresowo opróżnianych. A, co za tym idzie zakazu wprowadzania oczyszczonych ścieków do gruntu oraz zakazu budowania przydomowej oczyszczalni ścieków w przypadku braku sieci kanalizacji sanitarnej.

(z sali wyszła radna Gabriela Żernicka)

Radna Alina Puppel stwierdziła, że jest to zasadne i zgodne z prawdą. Dodała, że część mieszkańców ma wykonane oczyszczalnie, bo dostała na piśmie z urzędu informacje, że zezwala się na wybudowanie oczyszczalni do czasu wybudowania kanalizacji. Wspomniała, że rozmawiała z panem wójtem, zostało to potwierdzone na komisji dot. budżetu, że są błędy w planie zagospodarowania przestrzennego w Murowańcu.

Radny Krzysztof Kowalewski stwierdził, że być może plan został wprowadzony z tego względu, że są specyficzne warunki. Dodał, że nie chciałby aby być może powstała jakaś afera, że nakazano zmianę planu ze względu na petycję i się okaże że nagle jakaś epidemia wybuchnie. Prosił, aby na następnej komisji sprawę wyjaśnił p. Andrzej Wiekierak, czy nie będzie miało to negatywnego wpływu na środowisko.

Przewodniczący komisji Zbigniew Moroz przychylił się do propozycji radnego Krzysztofa Kowalewskiego, aby ten temat przedłożyć do dyskusji na następne spotkanie komisji.

Następnie radna Alina Puppel odczytała pismo mieszkanki z ul. Duńskiej kwestionującej wybudowanie na tej ulicy progu zwalniającego. Na wysokości progu obniżone są krawężniki. Mieszkanka w piśmie stwierdza, iż próg nie spełnia swojej roli.

Zdaniem radnego Krzysztofa Kowalewskiego w tym przypadku należy wnioskować o postawienie słupków ograniczających możliwość omijania progu przez kierowców, bądź zrobienie rowu lub wyższego krawężnika.
Radny Sebastian Orlik dodał, że może usunąć próg z czym również zgodziła się radna Alina Puppel.

Radny Krzysztof Kowalewski zaproponował następujący wniosek.

WNIOSEK: Komisja wnioskuje o poprawę bezpieczeństwa na omawianym odcinku ul. Duńskiej na wysokości progu zwalniającego. Komisja przyjęła wniosek głosując 5 „za” przy 5 obecnych radnych.

Radny Piotr Mądrzyński zapytał radną Alinę Puppel, co zostało zrobione ze śmieciami znajdującymi się pod linią wysokiego napięcia w Murowańcu.

Radna Alina Puppel ustaliła, że tym tematem zajmuje się p. Świstowski. Rozmawiała na ten temat z leśniczym, jak również przekazała sprawę leśniczemu z Łochowa.
Inspektor Andrzej Świstowski mówił, że śmieci zostaną usunięte.

Po omówieniu tematu przewodniczący komisji podziękował wszystkim za przybycie i zakończył posiedzenie komisji.

Protokołowała: A.Cabańska




Przewodniczący Komisji Gospodarki, Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Środowiska   
              Zbigniew Moroz













metryczka


Wytworzył: Anna Cabańska (19 kwietnia 2017)
Opublikował: Magdalena Maison (25 czerwca 2018, 11:09:28)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 452