z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Białe Błota z dnia 07 lutego 2013 roku, od godz. 13:00 do 15:50 w Urzędzie Gminy Białe Błota, ul. Szubińska 7.

Białe Błota, dnia 07 lutego 2013 r., 
RGK.0012.4.2.2013
 
 
 
 
PROTOKÓŁ 
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Białe Błota z dnia 07 lutego 2013 roku, od godz. 13:00 do 15:50 w Urzędzie Gminy Białe Błota, ul. Szubińska 7. 
  
 
 
 
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji Rewizyjnej wg. listy obecności oraz p. Katarzyna Czerwińska z Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych. 
  
  
  
Posiedzenie Komisji w pierwszej części prowadził Radny Andrzej Kieroński - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, następnie oddał prowadzenie Komisji radnemu Bronisławowi Balcerowskiemu – członkowi Komisji Rewizyjnej. 
  
  
  
  
Porządek posiedzenia Komisji: 
  
Rozpatrzenie skargi p. Ewertowskiej. Kontrola wydatkowania środków z tzw. „kapslowego” za 2011 i 2012 rok. Kontrola wydatków sołeckich – Białe Błota, Przyłęki. 
  
  
  
  
Ad. 1. 
  
W pierwszej kolejności Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Andrzej Kieroński przypomniał przedmiot skargi p. Ewertowskiej, następnie przedstawił opinię prawną radczyni w przedmiotowej sprawie. 
Niniejsza opinia prawna znajduje się w aktach sprawy, sygn. akt RGK.1510.5.2012. 
Radna Marlena Witkowska-Rypina wypowiedziała się w przedmiocie ww. opinii radcy prawnego. Radna wyjaśniła również, że nie czuje się kompetentna w podejmowaniu decyzji o zasadności, czy też bezzasadności skargi p. Ewertowskiej. Zaznaczyła, że niniejsza sprawa według niej powinna być rozstrzygnięta na drodze sądowej. 
Na powyższy temat nawiązała się dyskusja, w której udział wzięli: radny Bronisław Balcerowski, radna Marlena Witkowska-Rypina, radny Janusz Walczyński, Robert Baranowski, radny Andrzej Kieroński. 
Przewodniczący Komisji Andrzej Kieroński zaznaczył, że w umowie zawartej między ZWiUK-iem, a p. Ewertowską znajduje się zapis, dot. zwrotu na rzecz p. Ewertowskiej kosztów poniesionych na projekt, natomiast żąda ona od ZWiUK zwrotu kosztów za wybudowanie sieci, co nie było przedmiotem umowy. Przewodniczący wyjaśnił, że jego zdaniem skarga jest bezzasadna. 
Radny Janusz Walczyński zaznaczył, ze mieszkaniec nie powinien ponosić kosztów związanych z budową sieci. 
Radny Bronisław Balcerowski poruszył kwestię możliwości sporządzenia korekty umowy, tj. w przypadku, gdy inni będą podłączać się do tejże sieci będą kompensować inwestycję p. Ewertowskiej. Wyjaśnił, że powinny być przeprowadzone w niniejszej sprawie negocjacje ze ZWiUK. 
Na powyższy temat ponownie nawiązała się dyskusja, w której udział wzięli: radna Marlena Witkowska-Rypina, radny Bronisław Balcerowski. 
Radna Marlena Witkowska-Rypina złożyła wniosek o przełożenie terminu rozpatrzenia przedmiotowej skargi do czasu zapoznania się ze stanowiskiem pełnomocnika p. Ewertowskiej oraz ZWiUK. 
Radny Bronisław Balcerowski zaznaczył, że skarga miała być rozpatrzona po zapoznaniu się z opinią radcy prawnego, która została przygotowana w związku z czym nie widzi potrzeby dalszego analizowania sprawy. 
Radny Andrzej Kieroński zawnioskował, aby przegłosować bezzasadność przedmiotowej skargi. Zaznaczył także, że Wojewoda nie uchylił żadnej uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi, a były one również na podstawie opinii gminnego radcy prawnego. 
Radny Robert Baranowski podkreślił, że Komisja powinna badać skargę na podstawie dokumentacji w sprawie. 
Przewodniczący Komisji Andrzej Kieroński odczytał treść skargi złożonej przez pełnomocnika p. Ewertowskiej. 
  
Na powyższy temat powyższej skargi oraz umowy zawartej między ZWiUK-iem, a p. Ewertowską ponownie nawiązała się dyskusja, w której udział wzięli: radny Bronisław Balcerowski, radny Janusz Walczyński, radny Robert Baranowski, radny Krzysztof Kocikowski, radna Marlena Witkowska-Rypina. 
Przewodniczący Komisji Andrzej Kieroński zarządził głosowanie nad wnioskiem, dotyczącym uznania skargę za bezzasadną. 
Komisja Rewizyjna 5 głosami „za” i 1 „wstrzymującym się” uznała skargę p. Ewertowskiej za bezzasadną. 
  
Na posiedzenie Komisji została poproszona p. Katarzyna Czerwińska z Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych w Białych Błotach. 
  
Przewodniczący Andrzej Kieroński zapytał ile sieci wodociągowej p. Ewertowska wybudowała poza swoim terenem? 
Pani Czerwińska odpowiedziała, że ZWiUK-owi zostało zlecone wybudowanie 1 sieci. Poinformował, iż do niniejszej sieci jest możliwość podłączenia siedmiu nieruchomości. 
Radna Marlena Witkowska-Rypina zapytała do kogo należy droga, w której znajduje się przedmiotowa sieć? 
Pani Czerwińska Katarzyna poinformowała także, że była propozycja podpisania aneksu do umowy z p. Ewertowską, który dotyczył tego, że w ciągu 5 lat osoba, która będzie chciała podłączyć się do niniejszej sieci będzie musiała zapytać o zgodę oraz uzgodnić wszelkie koszty z p. Ewertowską, natomiast po upływie 5 lat niniejsza sieć miałaby stać się własnością ZWiUK-u. 
Radna Marlena Witkowska-Rypina poprosiła, aby zaprotokołowano, iż wstrzymała się od głosu w sprawie wniosku, dotyczącego bezzasadności skargi. 
Komisja ponownie podjęła dyskusję w temacie przedmiotowej skargi. 
Ad.2. 
  
Przewodniczący Komisji Andrzej Kieroński poprosił, aby podczas zapoznawania się z dokumentacją wydatkowania środków z funduszu „kapslowego” Komisja zwróciła uwagę na ich przeznaczenie na imprezy sportowe. Zważył na fakt, że może być sytuacja, gdzie środki były wydatkowane, a imprezy się nie odbywały. 
Radny Bronisław Balcerowski wyjaśnił, że jeżeli chodzi o „Lekkoatletyczny Meeting Mikołajkowy”, który miał odbyć się 06 grudnia  to widział sprawozdanie z przedmiotowej imprezy, której organizatorem był UKS Czapla. 
Przewodniczący Andrzej Kieroński poinformował, że był na przedmiotowej imprezie, lecz jej organizatorem jest szkoła sportowa działająca przy Zawiszy, a nie UKS Czapla, który ewentualnie mógł być współorganizatorem. Mając powyższe na uwadze radny zaznaczył, że nie wyobraża sobie, aby środki z „kapslowego” miały być przeznaczone na ten cel. 
Radna Marlena Witkowska-Rypina wyjaśniła, że jej zdaniem można ubiegać się o środki jeżeli ktoś jest współorganizatorem imprezy, która nie odbywa się na terenie gminy. 
W sprawie przeznaczenia środków „kapslowego” na Komisji powzięto dyskusję, w której udział wzięli: radny Andrzej Kieroński, radna Marlena Witkowska-Rypina, radny Bronisław Balcerowski, radny Robert Baranowski. 
  
Członkowie Komisji zapoznawali się z dokumentacją w sprawie wydawania środków z funduszu na przeciwdziałanie alkoholizmowi. 
  
Pan Kieroński poinformował, że łącznie na „Meeting Mikołajkowy” zostało przeznaczone 1230 zł i 500 zł, natomiast najwięcej środków zostało przeznaczonych na „Rajd rowerowy”. 
Radny Bronisław Balcerowski zapytał, co w takim razie ze środkami przeznaczonymi na ww. „meeting”? 
Radna Marlena Witkowska-Rypina zważyła na to, że w celu rozwiania wątpliwości należy na komisję zaprosić p. Karnasa z UKS „Czapla”. 
  
Mając powyższe na uwadze Przewodniczący Komisji Andrzej Kieroński zaproponował, aby Komisję zorganizować 14 lutego o godz. 13.00. W pierwszej części zaproszony zostanie p. Zbigniew Karnas. Poinformował także, że na przedmiotową Komisję zostanie przygotowane uzasadnienie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi p. Ewertowskiej. Przewodniczący Komisji przedstawił propozycję pracy na najbliższej Komisji, a mianowicie, że po uzyskaniu wyjaśnień od p. Karnasa, Komisja zostanie podzielona na 2 zespoły rozpatrujące skargi. Pierwszy zespół pod przewodnictwem radnego Bronisława Balcerowskiego w składzie radnej Marleny Witkowskiej-Rypiny i radnego Krzysztofa Kocikowskiego w temacie skarg p. Marzanny Kreji, natomiast drugi pod przewodnictwem radnego Andrzeja Kierońskiego w składzie radnego Roberta Baranowskiego oraz radnego Janusza Walczyńskiego w przedmiocie skarg p. Marleny Witkowskiej-Rypiny. 
Radna Marlena Witkowska-Rypina zapytała z jakiego powodu następuje ww. podział? 
Przewodniczący A. Kieroński odpowiedział, że ma to na celu usprawnienie pracy Komisji. 
Radna Marlena Witkowska-Rypina poinformowała, że nie wyraża na to zgody, zawnioskowała, aby dokładnie zaprotokołować jej wypowiedź, a mianowicie: 
„Myślę, że jest to czas, aby wyrazić opinię na temat pracy Komisji. Poprzednia była odwołana – można przecież było wyznaczyć osobę, która tę komisję poprowadzi. Pan Przewodniczący ma do tego prawo. Poza tym podstawową uwagą jaką mam to taka, gdy Rada Gminy głosuje terminy pracy Komisji, nigdy nie ma daty. Może ktoś z Państwa ma płacone za to, że może się zwalniać z pracy. Ja jeżeli nie pracuję to nie zarobię i chciałabym, żeby szanowano mój czas, żeby szanowano mnie tutaj jako radną. Nie widziałam odkąd pracuję w tej Komisji, nie podpisałam żadnego protokołu, a to wynika ze statutu, że taki protokół powinien być z każdej Komisji i powinien być podpisany przez wszystkich członków.   
W statucie, w pracy Komisji Rewizyjnej nie ma takiego punktu, który mówi, że Komisję dzielimy, ja dzisiaj to przeanalizowałam. Nawet prosiłam Panią Natalię, żeby to wydrukowała, bo zakładałam, że tak będzie - Pan Przewodniczący o tym rozmawiał. Ja nie pozwalam się wykluczyć z pracy Komisji, ja chcę pracować, rozpatrywać wszystkie sprawy – te, które wpływają do Komisji. Nie jest to moją winą, że Komisja była do tej pory źle organizowana. Mam nadzieję, że Pan Przewodniczący wyciągnie wnioski z mojej uwagi, bo przecież jeżeli się nie ma czasu, to zawsze można zrezygnować z tej funkcji. Jest to poważna Komisja, jest to Komisja ustawowa – myślę, że każdy z nas tutaj jeżeli jest poważny mógłby prowadzić pracę tej Komisji.” 
  
Przewodniczący Komisji Andrzej Kieroński wyjaśnił, że nie ma zamiaru rezygnować z pełnionej funkcji, natomiast zaznaczył, że Pani radna może wnieść taką propozycję na Radę Gminy. Wyjaśnił również, że radna była na początku poinformowana, że Komisja ma wypracowany taki styl pracy i wszyscy się na to zgodzili. 
Radna Marlena Witkowska-Rypina wyjaśniła, że nie godziła się na powyższe, bo nikt jej o to nie pytał. 
Odnośnie podziału Komisji, Przewodniczący A. Kieroński poinformował, że ma takie prawo. 
Radna Witkowska-Rypina poprosiła o podanie podstawy prawnej. 
Pan Kieroński odpowiedział, że Przewodniczący o tym decyduje. 
Radna Marlena Witkowska-Rypina wyjaśniła, że  działania powinny opierać się na ustawie o samorządzie gminnym, albo na podstawie statutu. 
Radny Andrzej Kieroński poinformował, że jeżeli znajdzie podstawę prawną do podziału Komisji, to oczywiście ją poda, natomiast jeżeli takowej nie znajdzie Komisja będzie pracować w pełnym składzie. Poruszył także kwestię moralności. 
  
Między radną Marleną Witkowską-Rypiną, a Przewodniczącym Andrzejem Kieroński nawiązała się dyskusja. 
   
Radna Marlena Witkowska-Rypina zawnioskowała o wprowadzenie terminów planów prac Komisji w uchwale. 
  
Przewodniczący Komisji Andrzej Kieroński zamknął dyskusję w powyższym temacie. Wyjaśnił, że na następnej Komisji w celu wyjaśnienia wątpliwości, co do wydatkowania środków z „kapslowego” zostanie zaproszony p. Karnas. Zapytał członków Komisji, czy ma zostać przygotowany harmonogram pracy Komisji na najbliższe posiedzenie? 
Radna Witkowska-Rypina poinformował, że o to właśnie wnioskowała. 
Radny Janusz Walczyński odpowiedział, że jest mu to obojętne. 
Radny Robert Baranowski wyjaśnił, że brak konkretnych terminów umożliwia ich dopasowanie dla wszystkich członków, w związku z czym jest „za” dotychczasowymi ustaleniami. 
Radny Krzysztof Kocikowski poinformował, że odpowiada mu dotychczasowa forma ustalania terminów Komisji. 
Radny Bronisław Balcerowski również poinformował, że elastyczność pracy Komisji jest na rękę wszystkim członkom. Zaznaczył, że ustalenie „sztywnego” terminu posiedzenia Komisji może spowodować, że Komisja się nie odbędzie ze względu na brak quorum. Radny również przedstawił swoje spostrzeżenie, co do pracy Komisji Rewizyjnej. Zaznaczył, że prace zmierzają ku temu, iż członkowie Komisji stają się w pewnym sensie „śledczymi”. Wyjaśnił, że Komisja musi działać zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym i statutem, natomiast nie musi znać kodeksu postępowania administracyjnego, czy Kodeksu cywilnego, gdyż od tego są inne organy. Zważył także na to, że jego zdaniem opinia radcy prawnego jest niezawisła. 
  
W powyższym temacie nawiązała się dyskusja, w której udział wzięli: radna Marlena Witkowska-Rypina, radny Bronisław Balcerowski, radny Andrzej Kieroński. 
  
  
Ad.3. 
  
Przewodniczący Komisji Andrzej Kieroński prowadzenie dalszej części Komisji Rewizyjnej odnośnie wydatkowania środków sołeckich przekazał radnemu Bronisławowi Balcerowskiemu i o godzinie 14.40 opuścił posiedzenie Komisji. 
  
Członkowie Komisji zapoznawali się z dokumentacją wydatkowania środków finansowych przez sołectwa Białe Błota i Przyłęki. 
  
Radny Bronisław Balcerowski zważył na fakt dużego zróżnicowania między wysokością środków finansowych poszczególnych sołectw. 
Radna Marlena Witkowska-Rypina zaznaczyła, że niniejsze środki sołeckie powinny być przeznaczone na inwestycje. 
  
Na powyższy temat oraz zasadności i praworządności wydatkowania środków sołeckich nawiązała się dyskusja, w której udział wzięli: radny Bronisław Balcerowski, radna Marlena Witkowska-Rypina, radny Bronisław Balcerowski, radny Krzysztof Kocikowski, radny Janusz Walczyński. 
  
Radny Bronisław Balcerowski zamknął posiedzenie Komisji Rewizyjnej. 
  
 
 
  

metryczka


Wytworzył: Natalia Zelińska (21 lutego 2013)
Opublikował: Magdalena Maison (1 marca 2013, 09:07:59)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1016