Uchwała nr RGK.0007.13.2019 Rady Gminy Białe Błota z dnia 29 stycznia 2019 w sprawie określenia szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw [...]
Uchwała nr RGK.0007.13.2019Rady Gminy Białe Błota
z dnia 29 stycznia 2019
w sprawie określenia szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych i formalnych wymogów, jakim muszą odpowiadać składane projekty
Na podstawie art. 41a ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 994 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:
§ 1. Projekt uchwały zgłaszany w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej składa się do Rady Gminy Białe Błota w formie papierowej lub elektronicznej poprzez platformę e-puap na adres /ugbb/SkrytkaESP, przy czym projekt w formie elektronicznej powinien być podpisany profilem zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym.
§ 2. Projekty uchwał wnoszone w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej muszą spełniać wymagania formalne, o których mowa w §11 i §12 niniejszej uchwały.
§ 3. Złożony projekt staje się przedmiotem obrad Rady Gminy na najbliższej sesji po złożeniu projektu, nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu.
§ 4. 1. Wniesienie projektu uchwały nie stanowi przeszkody do wniesienia innego projektu w tej samej sprawie, w tym także przez grupę mieszkańców.
2. Projekt uchwały, w stosunku do którego postępowanie uchwałodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Rady, w której został wniesiony, jest rozpatrywany przez Radę następnej kadencji bez potrzeby ponownego wniesienia projektu uchwały.
3. Mieszkańcy mogą złożyć projekt uchwały również w przypadku, gdy uprzednio złożony przez nich projekt dotyczący tych samych kwestii został przez Radę Gminy odrzucony.
§ 5. 1. W celu wystąpienia z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą mieszkańcy Gminy Białe Błota, zobowiązani są utworzyć komitet inicjatywy uchwałodawczej w liczbie co najmniej 5 osób.
2. Czynności związane z przygotowaniem projektu uchwały, jego rozpowszechnianiem, kampanią promocyjną, a także organizacją zbierania podpisów mieszkańców popierających projekt, wykonuje Komitet. Komitet występuje pod nazwą uzupełnioną o tytuł projektu uchwały.
§ 6. Pismo, w którym zgłaszana jest obywatelska inicjatywa uchwałodawcza podpisują wszyscy członkowie komitetu inicjatywy uchwałodawczej.
§ 7. W piśmie, o którym mowa w §6 członkowie komitetu inicjatywy uchwałodawczej mogą wskazać osoby uprawnione do reprezentowania komitetu pełnomocnika.
§ 8. Pismo, o którym mowa w §6 powinno zawierać adresy korespondencyjne członków komitetu inicjatywy uchwałodawczej lub osób uprawnionych do reprezentowania komitetu.
§ 9. 1. Złożone w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej projekty uchwał podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w Biuletynie Informacji Publicznej oraz stronie internetowej Gminy Białe Błota.
2. Promocja obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej może być realizowana przez komitet również w innych formach niż określona w ust. 1, które w szczególności polegają na wyłożeniu projektu uchwały wraz z uzasadnieniem w siedzibie komitetu, lub powszechnie dostępnych miejscach publicznych, opracowaniu i rozpowszechnianiu informatorów i ulotek, prowadzeniu otwartych spotkań z mieszkańcami gminy oraz innych zwyczajowo przyjętych form komunikacji.
§ 10. Przewodniczący Rady Gminy zawiadamia w sposób zwyczajowo przyjęty osoby wskazane przez komitet inicjatywy o terminie sesji oraz o posiedzeniach wewnętrznych komisji rady, na których będzie rozpatrywany złożony projekt uchwały co najmniej 6 dni przez ich rozpoczęciem. W przypadku niewskazania osób reprezentujących komitet inicjatywy, zawiadomienie doręcza się wszystkim członkom komitetu.
§ 11. Składane w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej projekty uchwał muszą zawierać:
1) tytuł uchwały;
2) podstawę prawną;
3) postanowienia merytoryczne i ich ewentualne źródła finansowania;
4) określenie organu odpowiedzialnego za wykonanie uchwały;
5) określenie terminu wejścia w życie uchwały;
6) uzasadnienie.
§ 12. Do projektu uchwały dołącza się wykaz czytelnych podpisów co najmniej 300 mieszkańców występujących z inicjatywą obywatelską, posiadających czynne prawo wyborcze do Rady Gminy Białe Błota z podaniem ich imienia, nazwiska, adresu zamieszkania.
§ 13. Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Gminy Białe Błota.
§ 14. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Przewodniczący Rady Gminy Białe Błota
Bronisław Balcerowski
UZASADNIENIE
Zgodnie z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym zachodzi konieczność uchwalenia szczegółowej procedury postępowania w sprawie inicjatywy uchwałodawczej zgłoszonej przez mieszkańców gminy.
W związku z powyższym podjęcie niniejszej uchwały jest zasadne.
Przewodniczący Rady Gminy Białe Błota
Bronisław Balcerowski
metryczka
Wytworzył: Dominika Kowalska (25 lutego 2019)
Opublikował: Dominika Kowalska (25 lutego 2019, 14:45:50)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 454